2017. március 30., csütörtök

Tanuljunk varrni


Nagyon sok varrótanfolyam van, sokan jelentkeznek is rá. Viszont van aki valamilyen okból kifolyólag nem jutnak el egyre sem. 
Viszont egyre többen igényelik, hogy megtanuljanak felvarrni egy gombot,  esetleg megjavítsanak egy szakadástMind ehhez nem kell sok minden, és máris nem vagyunk elveszettek, nem kell rögtön a mamához, vagy a nagymamához rohanni.  

Legyen a háztartásunkban: 

  • Varrótű - különböző méretek, vastagabbak, vékonyabbak, hogy tudjunk választani a ruha vastagságához, és az öltés milyenségéhez 
  • Legyenek cérnáink. Nem kell sok, - fehér, fekete, piros, kék - persze ha több féle van, az csak az előnyünkké válhat. Nagyon sok áruházlánc kedvezményes varrócsomagot állít össze, ha lehetőségünk van, nyugodtan vegyünk egyet. 
  • Aztán kell még hogy legyen egy vagy két ollónk. Ez is attól függ, hogy milyen szándékaink vannak. Ha szeretnénk akár szabni-varrni, akkor egy jó minőségű szabóollót szerezzünk be. Érdemes befektetni, mert egy jó szerszám megfizethetetlen. Viszont egy kisebb szálvágó olló még jó szolgálatot tesz. Egy kis hímzőolló pedig már igazi arzenál. Ha egy körvágóval is rendelkezünk, az már a csúcs.  
  • Legyen tűpárnánk, hogy ne kelljen minden alkalommal kivenni a cérnát, és visszatenni a dobozába, és hogy szem előtt legyen a kínálat. 
  • Legyen egy mérőszalagunk, erre a legalkalmasabb egy szabászcenti, amit pár forintért árulnak a csiri-biri boltokban. 
  • Nem árt egy gyűszű, és néhány gombostű, biztosítótű. Egy jó tűbe fűző nagyobb biztonsággal talál a tű fokába, amibe be tudja húzni a cérnát.  
  • Néhány ceruza, szabászkréta, illanófilc csak tovább segíti a munkáknak.  


Persze nem gond, ha tényleg csak a gombok felvarrására rendezkedünk be. 


 


Talán ennyi ami feltétlenül kell egy háztartásba, és máris nem vagyunk kiszolgáltatottak egy gomb leszakadásakor. Nem kell rohanni a varrónőhöz, ha elszakad a gyerek kabátja. 
Nyugodtan avassuk be a gyerekeket is a varrás tudományba, hiszen ha egyszer ráéreznek a szépségére, esetleg a hasznosságára, mi is csak nyerhetünk vele. 
Persze ha emellé még egy varrással foglalkozó könyvet is beszerzünk, az csak könnyíthet az életünkön, de ha csak az interneten nézzük meg, mit, hogyan varrhatunk, az is nagyon jó. 
Akinek lehetősége van egy varrógépet beszerezni, tegye meg. Jó esetben már ott lapul a szekrény aljában, de mivel nem tudod mit és hogyan csinálj, nem mered elő sem venni. 
Ez végzetes hiba. A varrógép a legjobb barátunk, és segítőtársunk lehet életünk folyamán, ráadásul nagyon szórakoztató dolog, ami sikerélménnyel ajándékoz meg bennünket. Mind-e mellett megtakarítjuk a varrónő költségeit, vagy nem terheljük vele családunk más tagját. 

1 lecke:  Hogyan kezdjek hozzá 

Ha varrógépet vásárolunk, nem az a legjobb döntés, ha rögtön egy csúcs szuper gépet veszünk. Ezt hagyjuk arra az időre, amikor már jól megy a géppel varrás. Gyakorlásra megfelel egy alapgép, amit pár ezer forintért is megvehetünk. 
Egyenlőre fontos, hogy tudjunk orsózni, be tudjuk fűzni a gépet, és megtanuljunk egyenesen varrni. 

A legtöbb gépre rá van rajzolva a befűzés menete, valamint az orsózás mikéntje is. Ha nem lenne, ami nagyon ritkán előfordulhat ugyan, de nem jellemző, nézzünk utána a gépkönyvben. Egyébként sem árt alaposan tanulmányozni mielőtt elkezdjük a varrást. 



 


Itt látszik, hogy még az orsózás menete is rá van rajzolva a gépre. Egyébként befűzzük az orsón lévő kis lyukba a cérnát, amit beakasztunk az orsózó szálvezetőjébe, és rányomjuk az orsózó kerékre. Addig fent tartjuk a befűzött cérnát, majd amikor már valamennyi rátekeredett levágjuk,  majd tele orsózzuk a cérnával. Itt állítjuk be az öltésünk nagyságát. Az kb 2-3 közötti tartományban legyen.


 

Ezután betesszük a bobinba, majd a bobin tartóba. A kis fülecskét megfogva kattanásig nyomjuk. Befűzzük a felső szálat is, a rajz alapján, és felvesszük az tűbe fűzött cérnával az alsó szálat. Kezünkkel tekerjük a gépet, közben fogjuk a felső szálat, de ne feszítsük a cérnát.  A szál feszességét szintén érdemes beállítani. Akkor jó, ha az alsó és a felső szál is egyenlő erőkifejtéssel húzható.

 

Ezután kezdődhet a varrás. 
Gyakorlásra egy stabil, nem nyúlós anyagot válasszunk. Tegyük a gép nyomótalpa alá, előbb kézzel segítsük elindítani a motort, közben finoman nyomjuk a nyomótalpat, majd próbáljunk szép egyenletesen varrni. Az első másfél, két centinél csináljunk egy erősítő varratot, amit a gépen lévő hátramenet gombbal tudunk megtenni.




 A gép elindul. Próbáljunk egyenesen varrni. 
A befűzést, és az egyenes varrást gyakoroljuk, amíg biztosan nem megy.  



A következő leckében egy székpárna varrását fogom bemutatni lépésről-lépésre.  
Addig jó gyakorlást. 

  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails